Saturday, October 25, 2014

HJR 207 - Term Limits

Joint Resolution   by Kriseman (CO-SPONSORS) Clemens; Pafford; Rehwinkel Vasilinda
Term Limits: Proposes amendment of s. 15, Art. III & s. 4, Art VI & creation of provision in Art. XII of State Constitution to increase length of terms of state senators to 6 years & state representatives to 4 years & limit state senators & state representatives to 12 consecutive years in office.
Effective Date: Not Specified
Last Event: Died in Government Operations Subcommittee on Saturday, May 07, 2011 2:07 AM

Referred Committees and Committee Actions

Related Bills

Bill # Subject Relationship
HJR 113 Term Limits Compare
SJR 300 Term Limits Compare

Bill Text

Staff Analysis

(None Available)

Vote History

(no votes recorded)

Bill History

Event Time Member Committee
Died in Government Operations Subcommittee Saturday, May 07, 2011 2:07 AM Government Operations Subcommittee
Indefinitely postponed and withdrawn from consideration Saturday, May 07, 2011 12:01 AM
1st Reading Tuesday, March 08, 2011 10:24 PM
Now in Government Operations Subcommittee Tuesday, January 25, 2011 1:43 PM Government Operations Subcommittee
Referred to State Affairs Committee Tuesday, January 25, 2011 1:43 PM State Affairs Committee
Referred to Government Operations Appropriations Subcommittee Tuesday, January 25, 2011 1:43 PM Government Operations Appropriations Subcommittee
Referred to Government Operations Subcommittee Tuesday, January 25, 2011 1:43 PM Government Operations Subcommittee
Filed Thursday, January 13, 2011 1:13 PM Kriseman
Constitutions Revised by this Bill
Article III, Section15
Article VI, Section4
 

^ back to top
 
 
Please visit the Privacy Statement and Disclaimer page of the Florida House of Representatives to see the policies and practices that apply to the information provided through this website.

Content

Bill Finder by Number

 

Search Bill Text

  Advanced Search